facebook

Nazywam się Olszewski, Henryk Olszewski

Dr inż. Henryk Olszewski wraz z zespołem opracował oprogramowanie, które pozwala zidentyfikować na obrazie ze skanera granice obszarów mało różniących się od otaczającej tkanki miękkiej i wykryć w ten sposób na przykład guzy nowotworowe. Opracowana przez nich metoda pozwala na uzyskanie modeli 3D ze zdjęć zarówno z tomografu komputerowego, jak z rezonansu magnetycznego. Dzięki niej guzy nowotworowe, które na zdjęciach z tomografii mają inną, często zwartą strukturę, będzie można odróżnić od pozostałych zdrowych tkanek miękkich.  Obecnie guzy wykrywa się podczas badania PET (pozytronowa tomografia emisyjna), gdzie do układu naczyniowego wprowadzane są izotopy, które następnie gromadzą się w tkankach nowotworowych i widać je na zdjęciach z tomografów. Dr Olszewski pracuje na co dzień w Instytucie Informatyki Stosowanej im. Krzysztofa Brzeskiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Opracowana przez niego metoda to efekt prac nad trójwymiarowymi modelami serca, płuc, układu kostnego i krwionośnego 11-miesięcznego Maćka, syna Wojciecha Wojtkowskiego, byłego studenta, a obecnie programisty i informatyka, który prowadził prace razem z Olszewskim. Maciek urodził się ze złożoną wadą serca. Ma niewykształcone tętnice między płucami a sercem, hipoplazję łożyska płucnego oraz złą konfigurację naczyń krwionośnych i ubytek w przegrodzie komorowej serca. Cztery dni po urodzeniu przeszedł operację ratującą, która zapewniła ukrwienie i dotlenienie serca. Jednak jest to stan przejściowy, chłopiec rośnie i zespolenie jest mało wydolne.

Aby pomóc kardiochirurgom przygotować się do kolejnej operacji, ojciec Maćka razem ze swoim dawnym wykładowcą podjęli się opracowania modelu chorego serca chłopca. Modele serca i płuc wykonane w skali 1 do 1 pomogą zaplanować etapy operacji, zmniejszyć ryzyko zabiegu i przewidzieć jego efekty. Olszewski i Wojtkowski opracowali specjalny program, który określił stopnie szarości przylegających do siebie tkanek. W ten sposób uzyskali obrys jednej konkretnej tkanki miękkiej np. serca. Ale oprócz modelu serca, także model płuc jest kluczowy do planowanej operacji. Ten wygenerowany przez naukowców jest tak dokładny, że widać dzięki niemu miąższ płucny, a nawet rozkład naczyń krwionośnych. Kardiochirurdzy będą dzięki niemu wiedzieć, gdzie można wyciąć miąższ, nie uszkadzając przy tym naczyń krwionośnych. Pan Wojciech Wojtkowski mówił, że dla ratowania zdrowia synka wzruszuły wszystko i wszystkich „My nie mieliśmy czasu, byliśmy zdesperowani aby poruszyć niebo i ziemię, by ratować Maćka – podkreślał. – Postanowiłem więc wziąć płytę z badaniem tomograficznym serca i taki model w trójwymiarze wygenerować. Znam się na modelowaniu 3D, ponieważ jestem informatykiem i programistą”. Następnie w Elbląskim Parku Technologicznym (EPT), który dysponuje drukarką 3D, Pan Wojciech poprosił dyrekcję EPT o pomoc w wydrukowaniu modelu serca. Drukowanie modelu trwało 14 godzin, a przygotowanie algorytmów dwa miesiące – wyjaśnił programista.

Elbląg, 19.09.2016. Wojciech Wojtkowski prezentuje akrylowy wydruk serca, 19 bm. Programista Wojciech Wojtkowski, wspólnie z dr Henrykiem Olszewskim z elbląskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej opracowali algorytm pozwalający stworzyć przestrzenny model organów, zbudowanych z tkanek miękkich. Algorytm powstał, by pomóc synowi Wojtkowskiego, który urodził się z rzadką, skomplikowaną wadą serca. Na podstawie zdjęć tomograficznych klatki piersiowej rocznego Maciusia, informatycy wygenerowali model serca i naczyń krwionośnych, wyizolowany z sąsiadujących tkanek i wydrukowali go na precyzyjnej drukarce 3D, użyczonej przez Elbląski Park Technologiczny. Kardiochirurdzy z gdańskiego szpitala na Zaspie, prof. Ireneusz Haponiuk i dr. Radosław Jaworski, którzy podjęli się zoperować Maćka, dokładnie zaplanują na akrylowym modelu przebieg operacji i drogę dotarcia do serca, bez uszkadzania płuca, co znacznie zmniejszy ryzyko zabiegu.  (tw/cat)PAP/Tomasz Waszczuk

Wojciech Wojtkowski prezentuje akrylowy wydruk serca. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Życzymy dużo zdrowia dla Maćka !

Oglądnijcie link – warto: https://youtu.be/_X5sBWyUtLc

Drukuj

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *