facebook

Mija 12 lat…

W niedzielę mija 12 lat od śmierci Papieża Jana Pawła II. Ludzie na nowo odkrywają jego nauczanie i jego osobowość – zauważa były metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. Przekazywanie dziedzictwa Papieża to wyzwanie – dodaje rektor Uniwersytetu Papieskiego ks. prof. Wojciech Zyzak. – Niewątpliwie na nowo odkrywa się Jana Pawła II – powiedział PAP ks. kard. Dziwisz. Podkreślił, że we Włoszech i Meksyku ludzie wciąż bardzo żyją nauczaniem Jana Pawła II, który ukierunkował ich myślenie m.in. o rodzinie. – Trzeba do niego wracać, staje się bardzo aktualny – dodał. Ks. kard. Dziwisz wspominał, że w pierwszych latach pontyfikatu mówiono o nim Papież Polak, później „nasz Papież”. – Pod koniec jego życia mówili: „Kiedy był młody, to się nam podobał, a teraz kiedy jest schorowany i cierpiący, kochamy go” – opowiadał były papieski sekretarz. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. Jego beatyfikacji dokonał Papież Benedykt XVI 1 maja 2011 r., a kanonizacji Franciszek 27 kwietnia 2014 r. Dzień liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II został wyznaczony na 22 października. Tuż przed 12. rocznicą śmierci Jana Pawła II działające w Polsce instytucje zajmujące się upowszechnianiem jego nauczania zaapelowały do polskich władz o: stworzenie trzyletniego programu utrwalania dziedzictwa papieskiego, ustanowienie 16 października świętem narodowym i wprowadzenie orderu św. Jana Pawła II.  Zdaniem rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Wojciecha Zyzaka, przekazywanie i utrwalanie dziedzictwa św. Jana Pawła II należy rozpatrywać jako zadanie i wyzwanie. – Z jednej strony jest olbrzymie dziedzictwo Jana Pawła II, z drugiej strony minęło już 12 lat i dorasta młode pokolenie, które nigdy na żywo Papieża nie widziało.

Czasem myślę sobie o całym dorobku Piusa XII – to kilkadziesiąt encyklik, ale dzisiaj przeciętny wierny nie umiałby wymienić ani jednej. Wraz z upływającym czasem pewne rzeczy się zacierają i my jako Uniwersytet Papieski czujemy powinność, że trzeba to podtrzymywać, bo tych wartości nie przekazuje się w sposób automatyczny. Za każdym razem w nowym pokoleniu trzeba je na nowo odkrywać. To także nasz zadanie – mówił ks. prof. Zyzak. Przypomniał, że co roku uczelnie krakowskie organizują Dni Jana Pawła II, a na Uniwersytecie Papieskim powstają prace magisterskie, doktoranckie i licencjaty poświęcone myśli Jana Pawła II. – One też podlegają temu samemu procesowi. Za życia Jana Pawła II i tuż po jego śmierci łatwo było znaleźć odkrywczy, nowy temat. Po 12 latach znalezienie takiego aspektu, którego jeszcze nikt nie opracował, wymaga większego wysiłku, ale to wciąż się dzieje – dodał ks. prof. Zyzak. Według niego, jest coraz więcej chętnych, m.in. z USA i Holandii, którzy na jakiś okres chcieliby do Krakowa przysyłać swoich studentów, licząc na to, że na UPJP2 wciąż kultywowana jest myśl, którą zostawił Jan Paweł II. – Nie słabnie zainteresowanie młodzieży udziałem w konkursach wiedzy o Papieżu, które organizuje Instytut Tertio Millennio. Nie martwiłbym się tym, że 12 lat po śmierci Jana Pawła II emocje opadły. Przypominanie tego, co mówił, to nasze zadanie – podkreślił ks. prof. Zyzak.  Ks. kard. Stanisław Dziwisz mówił dziennikarzom, że do sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach przybywają tysiące pielgrzymów, także dzieci, które nie widziały nigdy Papieża, ale „przylgnęły do tej sylwetki”. – Ludzie poprzez modlitwę do niego otrzymują wiele łask.

To zadziwiające, ile uzdrowień i łask moralnych. To Papież na dzisiejsze czasy – mówił. Sanktuarium i Centrum Jana Pawła II w Krakowie odwiedza rocznie ponad 2 mln pielgrzymów. Poza Polakami dużą grupę stanowią Włosi i Słowacy. Wierni zostawiają w sanktuarium prośby i podziękowania kierowane za pośrednictwem św. Jana Pawła II. Dotyczą one uzdrowień z chorób, naprawy relacji w rodzinie i w małżeństwie. – Bardzo dużą część stanowią prośby młodych małżeństw o dar poczęcia dziecka. Widać, jak wielką nadzieję pokładają oni w osobie Jana Pawła II jako opiekuna i patrona rodziny – mówił PAP Piotr Sionko z Centrum Jana Pawła II. Dodał, że osoby, których błagania zostają wysłuchane, często decydują się na ochrzczenie dziecka właśnie w sanktuarium. W niedzielę na pl. Piłsudskiego w Warszawie zaplanowano wieczór skupienia i modlitwy. Krótki koncert będzie przepleciony fragmentami wystąpień Jana Pawła II. Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza także na wcześniejszy koncert w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, który zacznie się o godzinie 15.00. Po raz pierwszy w Warszawie zabrzmi oratoryjne dzieło „Litania do św. Jana Pawła II” autorstwa Jana Krutula.

źródło: www.naszdziennik.pl

Drukuj

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *