facebook

Pani Premier a Imperium Osmańskie

Premier Beata Szydło w niedzielę w Pekinie rozmawiała z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. „Erdogan opowiedział się za zwiększeniem obrotów handlowych z Polską i wyraził duże zainteresowanie inwestycjami w naszym kraju” – podaje kancelaria premiera. Na marginesie Forum Pasa i Szlaku w stolicy Chin szefowa polskiego rządu rozmawiała także z minister spraw zagranicznych Birmy Aung San Suu Kyi i prezydentem Indonezji Joko Widodo. Spotkanie dwustronne z prezydentem Turcji nie było wcześniej planowane. Według komunikatu kancelarii premiera Erdogan w rozmowie z szefową polskiego rządu wyraził wolę zwiększenia obrotów handlowych między Turcją a Polską do ok. 7-10 mld dolarów (obecnie wartość ta oscyluje wokół 5,5 mld dol.). „Prezydent Turcji wyraził duże zainteresowanie inwestycjami w naszym kraju” – napisano. Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że podczas spotkania z prezydentem Erdoganem omówiono też sprawy z agendy europejskiej, zwłaszcza dotyczące polityki migracyjnej UE. „Warto pamiętać, iż w obecnej sytuacji specjalne porozumienie zawarte w tej sprawie pomiędzy UE a Turcją ma tutaj kluczowe znaczenie” – wskazał. Aung San Suu Kyi, szefowa MSZ Birmy i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, w rozmowie z Szydło była zainteresowana procesem transformacji w Polsce. Podczas spotkania poruszono tematy związane z intensyfikacją współpracy gospodarczej i zwiększeniem wymiany handlowej. Mówiono także o poparciu polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019. Prezydent Indonezji Widodo wyraził zainteresowanie polskim przemysłem stoczniowym. Forum Pasa i Szlaku poświęcone jest chińskiej koncepcji rozbudowy połączeń infrastrukturalnych pomiędzy Azją a Europą i Afryką. Polska chce być częścią tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku. W poniedziałek premier Szydło weźmie udział w dwóch sesjach plenarnych w ramach okrągłego stołu przywódców. W forum w stolicy Chin bierze udział blisko 30 przywódców z całego świata zainteresowanych udziałem w chińskim projekcie. Forum w niedzielę zainaugurował prezydent Państwa Środka Xi Jinping.

Proszę pamiętać, że Imperium Osmańskie powstało ok. 1299 r. i upadło w 1922 r. Tak, to nie pomyłka w datach. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, nazywany w ojczyźnie sułtanem, nie ma zamiaru tolerować płynącej z Zachodu krytyki. Nawet więcej – szuka sposobów zyskania przewagi wrogami „jego” Turcji. Najpierw zagroził przepuszczeniem do Unii kolejnej fali uchodźców, potem zaapelował do rodaków żyjących w UE, by się bogacili i rozmnażali. „Miejcie po pięcioro dzieci zamiast trojga”- To najlepsza odpowiedź na nieuprzejmość i wrogość, której doświadczacie”.

W przyroście naturalnym, patriotycznym zapale i religijnym uniesieniu Turcy górują nad starzejącą się Europą. I choć są mniej liczni i biedniejsi, zaczynają w nas wzbudzać strach. Zasadny, bo nad Bosforem rządzi sułtan, a zapał religijny wyznawców Proroka się wzmaga. Wprawdzie przyjaźń państw Zachodu z Turcją ma wielowiekową tradycję, lecz zawsze warunkowało ją istnienie wspólnego wroga. A od kiedy Erdogan zaczął się przyjaźnić z Rosją Władimira Putina – takiego wroga nie ma. Pamiętajcie o tym oceniając rozmowy Naszej Premier.

 

Drukuj

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *