facebook

Czy ktoś to rozumie ?

Osama bin Laden urodził się 10 marca 1957 w Rijadzie. W roku 1984 założył „Maktab Chadamat al-Mudżahidun al-Arab”, w skrócie MAK, co na angielski luźno przekładano jako „Afghan Services Bureau”. Po wycofaniu się wojsk radzieckich z Afganistanu w roku 1989 MAK przekształciła się w Al-Ka’ida al-Askarijja („baza wojskowa”). W roku 1991 Osama bin Ladin opuścił Arabię Saudyjską i przeniósł się do Sudanu. 11 września 2001 r. 19 bojowników powiązanych z Al-Ka’idą dokonało serii ataków na wieże World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon w Waszyngtonie, w których zginęły 2973 osoby. Osama bin Laden początkowo odmówił przyjęcia odpowiedzialności za ten ostatni zamach, chociaż tradycyjnie publicznie pochwalił jego autorów. Stany Zjednoczone zażądały by talibowie wydali Ibn Ladina, ci zaś odmówili.

Minęło trochę czasu ……20 maja 2017 r. USA w osobie Prezydenta Donalda Trumpa podpisało porozumienie na dostawę amerykańskiej broni do Arabii Saudyjskiej. Umowy dotyczą m.in. nabycia przez Saudyjczyków amerykańskiego uzbrojenia za łącznie 110 mld dolarów, co ma wzmocnić jej pozycję w konfrontacji z regionalnym rywalem Iranem. Opiewający na 6 mld dolarów kontrakt z koncernem lotniczym Lockheed Martin przewiduje zmontowanie w Arabii Saudyjskiej 150 śmigłowców Blackhawk, co zapewni około 450 miejsc pracy. Nowe umowy z państwową firmą naftową Saudi Aramco mają zapewnić amerykańskim kontrahentom 50 mld dolarów, a koncern branży maszynowej i elektroenergetycznej GE otrzymał zamówienia na łącznie 15 mld dolarów.

Ogromne kontrakty zbrojeniowe stanowią sygnał odwrotu od polityki Obamy, który stawiał na zrównoważenie stosunków z Iranem i Arabią Saudyjską

….i już wszyscy zapomnieli o przeszłości, o Osamie bin Ladenie, o człowieku, który urodził się właśnie w Arabii Saudyjskiej.

Drukuj

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *