facebook

Coś drgnęło, oby fala poszła dalej.

Krzyż jest podstawowym elementem chrześcijańskiej i zachodniej tożsamości kulturalnej – argumentuje rząd bawarski.

Nowe prawo będzie obowiązywać od 1 czerwca. „Krzyż jest podstawowym symbolem chrześcijańsko-zachodniej tożsamości kulturowej,” napisano w dokumencie bawarskiego rządu, na mocy którego zostanie wprowadzone nowe prawo. Bawaria to niemiecki land o tradycji katolickiej, władzę sprawuje tam Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii (CSU).

Przez długie lata premierem Bawarii był Horst Seehofer (CSU), który po wyborach awansował i został ministrem spraw wewnętrznych Niemiec. Seehofer jest praktykującym katolikiem, który wielokrotnie krytykował kanclerz Merkel za jej polityką imigracyjną. „Islam nie jest częścią Niemiec,” powtarzał wielokrotnie Seehofer.

Najwidoczniej nowy minister zostawił Bawarię w dobrych rękach. Rząd landu postanowił teraz prawnie zagwarantować, że w każdej instytucji publicznej będzie wisiał krzyż. „W każdym budynku urzędowym Bawarii w obszarze wejścia, w dobrze widocznym miejscu i godnie wyeksponowany ma wisieć krzyż jako znak naszej historii i kultury symbolizując tym samym wierność podstawowym wartościom prawnym i społecznym w Bawarii i w Niemczech,” czytamy w ustawie rządu bawarskiego.

Media w Niemczech już szaleją, ale Bawarczycy powinni być zadowoleni z tego kroku. Od ponad pół wieku najbardziej katolickim z niemieckich landów rządzi CSU, która w przeciwieństwie do swojej siostrzanej partii CDU (ugrupowanie Angeli Merkel) ma wyraźnie chrześcijańskie oblicze. Właśnie ustanowione prawo jest tego kolejnym przykładem.

Drukuj

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *