facebook

UKSW będzie kształcił lekarzy i pielęgniarki.

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego będą się kształcili przyszli lekarze i pielęgniarki – zdecydował Sejm RP. Uczelnia przygotowała 100 miejsc na kierunku lekarskim oraz po 30 miejsc na kierunku pielęgniarstwo w języku polskim i języku angielskim.

Sejm przyjął 15 czerwca ustawę o utworzeniu nowych kierunków na UKSW: lekarskiego oraz pielęgniarstwa. Teraz ustawa trafi do Senatu, a jeśli ten ją przyjmie, to następnie będzie ona czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak informuje w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW w Warszawie, jeśli proces legislacyjny zakończy się pomyślnie, to już od października br. 160 osób będzie mogło podjąć naukę na Wydziale Medycznym na UKSW. – Przygotowaliśmy 100 miejsc dla kandydatów na kierunek lekarski oraz 30 miejsc na kierunku pielęgniarskim w języku polskim i 30 miejsc na kierunku pielęgniarskim w języku angielskim – mówi rektor.

Bazą kliniczną dla medycyny na UKSW są jednostki medyczne w Warszawie: Wojskowy Instytut Medyczny, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aninie oraz Instytut Matki i Dziecka. – Wiodącym ośrodkiem dla UKSW jest WIM przy ul. Szaserów.

Jeśli chodzi o Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, to uczelnia chce przypisać tej jednostce koordynację „English Division” wydziału medycznego UKSW – tłumaczy ks. prof. Dziekoński. Wydział medyczny na UKSW podjął współpracę również z jednostkami zagranicznymi: Katolickim Uniwersytetem Najświętszego Serca w Mediolanie (Università Cattolica del Sacro Cuore). Wydziałem medycznym na tej uczelni jest Poliklinika Gemelli w Rzymie, która jest oficjalnym szpitalem Papieża. – UKSW podpisało również list intencyjny z niemiecką kliniką Isarklinik w Monachium, która specjalizuje się w badaniach na komórkach macierzystych – dodaje rektor. Od października rozpocznie się także współpraca UKSW z Europejską Szkołą Zaawansowanych Badań Okulistycznych (ESASO) przy Szwajcarskim Uniwersytecie w Lugano.

Druga taka szkoła w Europie z certyfikatami wydawanymi przez ESASO powstanie w przyszłym roku akademickim na kampusie przy ul. Wóycickiego. – Będą się tu, u nas, kształcili światowej klasy specjaliści, z których wiedzy skorzystają również studenci Wydziału Medycznego na UKSW – mówi ks. prof. Dziekoński. Studenci nowych kierunków przez pierwsze dwa lata będą mieli zajęcia w znacznej części na kampusie przy ul. Wóycickiego. Oprócz sal wykładowych, skorzystają z Centrum Laboratoryjnym Nauk Przyrodniczych oraz powołanego w 2016 roku Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej im. Jana Pawła II. Studenci będą mieli również zajęcia na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przedmiotem zawartego porozumienia z tą uczelnią jest m.in. udział studentów UKSW w zajęciach z anatomii, które będą realizowane przez pracowników WUM. Z myślą m.in. o cyfrowej medycynie na UKSW powstaje trzeci kampus uczelni w Dziekanowie Leśnym – Multidyscyplinarne Centrum Badawcze. Będzie to park naukowo-technologiczny UKSW, w którym będą prowadzone prace skoncentrowane wokół problematyki rozwoju i zastosowań najnowszych technologii cyfrowych, w szczególności silnie zorientowane na istotne wyzwania medycyny i ochrony zdrowia. Nowy kampus ma powstać do końca 2019 roku – zapowiada rektor UKSW. Ponadto w maju br. na UKSW odbyło się spotkanie z przedstawicielami Katolickiego Uniwersytetu Eichstätt–Ingolstadt w Niemczech, którego przedmiotem były m.in. rozmowy nad możliwościami inicjowania i realizowania wspólnych przedsięwzięć, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru działań medycznych, opiekuńczych oraz szeroko pojętych usług informatycznych. UKSW trwa również rekrutacja na studia podyplomowe związane z medycyną: statystyka medyczna, ochrona danych osobowych w służbie zdrowia oraz bioetyka i prawo medyczne.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie powstał w 1999 roku na bazie Akademii Teologii Katolickiej. Obecnie na uczelni kształci się ponad 11 000 studentów i doktorantów na 37 kierunkach studiów.

Drukuj

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *