facebook

Chiny/Pakistan/Poker z USA

W Azji od roku 2013 powstaje ogromny projekt, którego uczestnikami są Chiny i Pakistan. Przedsięwzięcie zostało nazwane CPEC Economic Corridor czyli korytarz ekonomiczny i jego koszty zamknie suma oko. 62 miliardów USD. Przedsięwzięcie jest częścią większej całości jakim jest Chiński Nowy Jedwabny Szlak 2.0.

Oficjanym założeniem projektu jest współpraca oraz poprawa szeroko rozumianej infrastruktury Pakistanu a w rzeczywistości:
– otworzenie nowej drogi dla Chińskich produktów i wyjścia na morza przez porty Pakistańskie i Irańskie;
– uzyskanie sprzymierzeńca w walce mocarstw (USA kontra Chiny);
– utworzenie dróg i szlaków kolejowych, portów, rurociągów czyli magistrali do dostarczenia Chinom irańskiej ropy i gazu;
– połączenie handlowo-militarne Chin, Pakistanu z Iranem;
– dywersyfikacja dostaw gazu i ropy dla Chin od Rosji oraz odpowiedź na ewentualne blokady USA.

Dla gospodarki Chin bardzo ważne są dostawy Irańskiej ropy i gazu, gdyż Iran jest głównym dostawcą ropy dla nowego supermocarstwa.

Zkończenie projektu planuję się na rok 2030. Tak długi korytarz do Iranu powstał w skutek zablokowania Drogi Awgańskiej przez obecność tam Anglosasów. Pakistan za dostęp do szlaku handlowoego uzyska w ten sposób uzyska super nowoczesną infrastukturę w tym: drogi szybkiego ruchu, linie kolejowe, ropociągi, zapory, porty morskie i lotnicze
nowe elektrownie, sieci, linie światłowodowe i wiele innych korzyści. Chińsko-Pakistański korytarz będzie miał ponad 3500 km i łączyć będzie Chiński Kashgar z Pakistański portami Karachi i Gwadar.

Rozmach inwestycji porównywalny jest do planu Marshalla dla powojennej Europy. Pakistan szacuje, że da to wzrost zatrudnienia o ok. 2.3 mln osób. Przy budowie tego przedsięwzięcia pracują firmy Chińskie jak i Pakistańskie. Państwo środka inwestuje miliardy w supernowoczesną infrastrukturę by zjednać sobie sprzymierzeńca Pakistan oraz Iran a przede wszystkim by potok irańskiej ropy i gazu oraz chińskich towarów płynął bez ograniczeń. Wiemy przecież, że pomiędzy tymi supermocarstwami (USA, Chiny) toczy się od lat zimna wojna, która rozgrzewa się z każdym rokiem.

Dlatego uderzenie w Iran to jednoczesne uderzenie w przyszłość ekonomiczną Chiny a one na to na pewno nie pozwolą. Budowa korytarza idzie pełną parą!

Drukuj

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *