facebook

99,9% wirusa COVID-19 umiera w 30 sekund dzięki diodom LED UV

Promieniowanie ultrafioletowe jest powszechną metodą zabijania bakterii i wirusów. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie udowodnili, że nowego koronawirusa, SARS-CoV-2, można zabić skutecznie, szybko i tanio za pomocą diod emitujących światło ultrafioletowe (UV) przy określonych częstotliwościach. „Odkryliśmy, że zabicie koronawirusa za pomocą żarówek LED emitujących światło ultrafioletowe jest dość proste” – powiedział prof. Hadas Mamane, kierownik Programu Inżynierii Środowiska na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu w Tel Awiwie, który prowadził badanie z prof. Yoramem. Gerchman i dr Michał Mandelboim.

Prof. Hadas Mamane (Credit: Tel Aviv University)
Powiedziała, że żarówki UV-LED potrzebują mniej niż pół minuty, aby zniszczyć ponad 99,9% koronawirusów. Jest to pierwsze tego typu badanie na świecie.

Diody LED są dostępne w szerokim zakresie długości fal, znanych jako A, B i C, wyjaśnił Mamane.

UV-A ma długość fali w zakresie od 315 nanometrów (nm) do 400 nm.

UV-B, znane również jako światło fal średnich, ma długość fali 280-315 nm;

UV-C ma długość fali 200-280 nm.

Promieniowanie UV-A jest emitowane przez słońce (i sztuczne źródła, takie jak łóżka do opalania) i jest słabsze niż UV-B i C.

Ma pewne korzyści dla człowieka, takie jak tworzenie witaminy D, ale jest również przyczyną oparzeń słonecznych, a także w niektórych przypadkach rak skóry.

Promieniowanie UV-B i C tak naprawdę nigdy nie dociera do ludzi w sposób naturalny, ponieważ są one pochłaniane przez warstwę ozonową Ziemi.

Te długości fal ultrafioletowych, które badali naukowcy z Tel Awiwu, są szczególnie skuteczne w dezynfekcji przy użyciu żarówek UV-LED.

„Wiemy na przykład, że personel medyczny nie ma czasu na ręczne dezynfekowanie, powiedzmy, klawiatur komputerowych i innych powierzchni w szpitalach – czego rezultatem jest infekcja i kwarantanna” – powiedział Mamane. „Systemy dezynfekcji oparte na żarówkach LED można jednak zainstalować np. W systemie wentylacyjnym i klimatyzatorze i wysterylizować powietrze zassane, a następnie wypuszczone do pomieszczenia”.

Dodała, że „wraz z naukowcem z North Western University opracowujemy również przezroczystą powłokę, którą można zanurzać lub rozpylać na powierzchniach i która może zabijać wirusy za pomocą diod LED światła widzialnego, które nie są niebezpieczne i są używane wszędzie. zwykłe diody LED ”. W badaniach jej zespołu udało im się zabić wirusa za pomocą tańszych i łatwiej dostępnych żarówek LED – 285 nm w porównaniu do 265 nm – które zużywają niewiele energii i nie zawierają rtęci jak zwykłe lampy UV. Powiedziała, że wraz z rozwojem nauki przemysł będzie w stanie dokonać niezbędnych regulacji i zainstalować żarówki w systemach zrobotyzowanych, klimatyzacji, systemach próżniowych i wodnych, a tym samym będzie w stanie skutecznie dezynfekować duże powierzchnie i przestrzenie. „Nasze badania mają implikacje komercyjne i społeczne” – mówi Mamane. Dodała, że jej zespół długo pracował nad diodami UV przed koronawirusem. Ale kiedy pojawił się COVID-19, próbowali sprawdzić, czy mogliby przenieść swoje wysiłki na walkę z ludzkim koronawirusem, badając użycie diod LED do zabijania koronawirusa na różnych częstotliwościach. Powiedziała, że dioda 285 nm jest od 15% do 30% tańsza i wymaga tylko trochę więcej czasu, aby była skuteczna.

„Wszystko, co może obniżyć koszty, może pomóc we wdrożeniu” – powiedziała. Dodała, że diody UV mają tę zaletę, że można je włączać i wyłączać w mgnieniu oka.
Mamane uważa, że ta technologia to przyszłość, dodając, że spodziewa się, że do 2025 r. Będzie na tyle opłacalna, aby wejść do głównego nurtu. „Diody LED UV mają wielką przyszłość” – dodała.

„Oczywiście, jak zawsze, jeśli chodzi o promieniowanie ultrafioletowe, ważne jest, aby uświadomić ludziom, że używanie tej metody do dezynfekcji powierzchni w domach jest niebezpieczne.

Musisz wiedzieć, jak zaprojektować te systemy i jak z nimi pracować, aby nie być bezpośrednio wystawionym na działanie światła ”.

Artykuł na ten temat został opublikowany na początku tego miesiąca w Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology.

Drukuj

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *