facebook

Na Wall Street wojna inwestorów z funduszami hedgingowymi

Akcje detalisty gier wideo GameStop wzrosły w ciągu dwóch tygodni 1,6 tys. proc., a to tylko jedna ze spółek, które notują w ostatnich dniach ogromne zwyżki. Dzieje się tak za sprawą inwestorów indywidualnych, którzy wzięli na cel krótkie pozycje funduszy hedgingowych. Do wojny włączają się amerykańskie władze.

W czwartek akcje GameStop kosztowały ponad 480 USD, ale zamknęły dzień ze stratą ok. 44 proc. i ceną 193,60 USD. Według Zerohedge przed spadkiem GameStop na krótko stał się największą spółką w indeksie spółek o niskiej kapitalizacji Russell 2000. Akcje GameStop zamknęły tydzień z 400-proc. wzrostem.  GameStop to sieć sklepów gier wideo, która znalazła się w środku walki między funduszami hedgingowymi z Wall Street a indywidualnymi inwestorami, którzy umawiali się na kupowanie akcji w internecie.  Analitycy wskazują, że wzrost kursu akcji spółki napędzany jest przez indywidualnych inwestorów, którzy handlują za pośrednictwem internetowych aplikacji brokerskich, takich jak np. Robinhood. Dyskutują oni o akcjach na anonimowych forach w mediach społecznościowych (głównie na Reddicie i Facebooku) i obierają na cel spółki, na których inwestorzy zajęli krótką pozycję. W piątek grupa dyskusyjna na Reddicie r/wallstreetbets miała prawie 6 milionów użytkowników. Grupa inwestorów indywidualnych, z których niektórzy pracowali w przeszłości jako bankierzy, staje się coraz potężniejszą siłą na giełdzie w USA i w zeszłym roku odpowiadała za 20 proc. zleceń kapitałowych. GameStop nie jest jedyną spółką, której akcje szły mocno w górę – akcje operatora kin AMC rosły w piątek o 53 proc., a producent słuchawek Koss Corp zyskał 52 proc. W całym tygodniu AMC wzrósł o 278 proc., a Koss o 1,8 tys. proc.  Zawirowania wokół GameStop rozpoczęły się w zeszłym tygodniu, kiedy znany inwestor Andrew Left z Citron Capital obstawiał spadek kursu akcji GameStop i spotkał się ze zdecydowaną odpowiedzią inwestorów detalicznych, którzy zajęli odwrotną pozycję. Left powiedział w środę, że zamknął swoją krótką pozycję. Zajmujący krótką pozycję pożyczają i sprzedają akcje w nadziei, że później odkupią je po niższych cenach.  Gabe Plotkin, zarządzający funduszem hedgingowym Melvin Capital poinformował we wtorek po południu, że zamknął swoją krótką pozycję na GameStop po poniesieniu ogromnej straty. Citadel i Point72 przekazały blisko 3 mld USD funduszowi hedgingowemu Gabe’a Plotkina, aby wzmocnić jego finanse. Tzw. short squeeze, w którym inwestorzy muszą zrezygnować z przynoszących straty krótkich pozycji na akcje, których wartość wzrosła zamiast spaść, w ocenie analityków mogły być jedną z przyczyn spadków S&P 500 w tym tygodniu, ponieważ inwestorzy sprzedali inne aktywa, aby pokryć swoje straty. Firma analityczna Ortex podała, że inwestorzy zajmujący pozycję krótkiej sprzedaży stracili w tym roku w USA 70 mld USD. Dane Ortex pokazały, że od środy na ponad 5.000 amerykańskich firm były zajęte krótkie pozycje, które przynosiły straty.

Dane pokazały również, że szacowane straty wynikające z krótkich pozycji na GameStop wyniosły 19,75 mld USD od początku roku, podczas gdy ci, którzy mieli krótką pozycję na akcjach Bed, Bath & Beyond, przewidywali stratę w wysokości 600 mln USD. Mimo to wielu inwestorów utrzymuje krótkie pozycje na akcjach GameStop.

J.P. Morgan wskazywał 45 akcji, które mogą być podatne na podobną „niestabilność” w nadchodzących dniach, w tym firmę zajmującą się nieruchomościami Macerich Co, sieć restauracji Cheesecake Factory Inc oraz usługę subskrypcji odzieży Stitch Fix Inc.

„Historia z GameStop zakończy się, pozostawiając niesmak w ustach decydentów. Ta historia może być katalizatorem, który może skłonić rządy i banki centralne do zrewidowania bardzo luźnej polityki, która stawia na płynność, bez wyraźnego rozsądnego celu” – powiedział Ipek Ozkardeskaya, starszy analityk w Swissquote Bank.
BROKERZY TYMCZASOWO ZAWIESZAJĄ HANDEL AKCJAMI GAMESTOP
Darmowy internetowy broker RobinHood w czwartek podjął kroki w celu ograniczenia handlowania akcjami 13 spółek, w tym GameStop, AMC, BlackBerry, Koss i innych. W piątek RobinHood zniósł restrykcje. W czwartek Robinhood poinformował w poście na blogu, że automatycznie zamknie niektóre pozycje, jeśli klient będzie narażony na brak niezbędnego zabezpieczenia. RobinHood powoływał się przy tym na wymogi kapitałowe nałożone przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych na brokerów. Przedstawicielka Kongresu Alexandria Ocasio-Cortez z Partii Demokratycznej oceniła wprowadzanie restrykcji dla inwestorów detalicznych jako niedopuszczalne. Z kolei republikański senator Ted Cruz napisał na Twitterze, że w pełni popiera tego typu działania ze strony brokerów. Brokerzy TD Ameritrade i Interactive Brokers również poinformowali, że ograniczyli transakcje na akcjach GameStop, AMC i niektórych innych papierach wartościowych „w celu zmniejszenia ryzyka dla naszej firmy i klientów”. W czwartkowym tweecie londyńska firma brokerska Trading 212 poinformowała, że tymczasowo zaprzestała rejestracji nowych klientów z powodu „bezprecedensowego popytu”. Nie wszystkie firmy inwestycyjne podążają za tym przykładem. Freetrade i Hargreaves Lansdown powiedziały, że monitorują sytuację, podczas gdy izraelski serwis handlowy eToro podał, że będzie nadal zachęcać klientów do „uważania na swoje działania i ochronę kapitału”.
 Akcje GameStop, AMC Entertainment i BlackBerry spadły w czwartek o ponad 40 proc. po tym, jak kilka platform internetowych wprowadziło wstrzymanie zakupów.
W czwartek portal społecznościowy Facebook zamknął popularną grupę dyskusyjną RobinHood Stock Traders za „naruszenie standardów społeczności, niezwiązanych z handlem akcjami”.
„Rajd na akcjach GameStop będzie trwał tak długo, jak długo te platformy transakcyjne pozwolą ludziom kupować te akcje. Kiedy zostanie to uniemożliwione – jeśli tak się stanie – będzie trochę sprzedaży, ale do tego czasu ludzie z Reddita będą obracać tymi akcjami” – powiedział Joe Donohue, inwestor w Stocktwits.
ZMIENNOŚĆ W HANDLU NA CAŁYM ŚWIECIE
 W środę fińska firma telekomunikacyjna Nokia została wciągnięta w zmienną aktywność rynkową, gdy jej akcje notowane na amerykańskich giełdach wzrosły aż o 40 proc.. W czwartek spadły one o około 23 proc. w Nowym Jorku, podczas gdy akcje spółki notowane na giełdzie w Finlandii zamknęły się o 13,3 proc. niżej, po wcześniejszych wzrostach. W środowym oświadczeniu Nokia podała, że nie było żadnych istotnych wydarzeń ani zmian korporacyjnych, „które mogłyby odpowiadać za niedawny wzrost ceny rynkowej lub wolumenu obrotu jej akcjami”.
 W Korei Południowej drobni inwestorzy, znani jako „mrówki”, pożyczyli tyle pieniędzy na zakup akcji, aż kilka domów maklerskich przestało oferować im kredyty.
 Dane Koreańskiego Stowarzyszenia Inwestycji Finansowych pokazują, że sześć południowokoreańskich domów maklerskich wstrzymało w tym miesiącu pożyczki z depozytem zabezpieczającym, po tym jak wartość kredytów osiągnęła rekordowy poziom 21,6 biliona wonów (19,3 mld USD) w tym tygodniu.  „Jakiekolwiek dalsze pożyczki dla mrówek byłyby sprzeczne z wymogami kapitałowymi dla domów maklerskich. Nikt nie spodziewał się, że rajd będzie tak wybuchowy, a popyt handlowy ze strony inwestorów detalicznych wzrośnie tak gwałtownie” – powiedział Kwak Sang-jun, makler giełdowy w Shinhan Investment Corp w Seulu.  W Tajlandii inwestorzy indywidualni, znani jako „ćmy”, w czwartek dokonali licznych zakupów akcji firm związanych z konopiami indyjskimi, oczekując zmian regulacyjnych przez tamtejszy rząd.  W Hongkongu inwestorzy indywidualni pożyczyli ponad 50 mld USD, aby kupić udziały w chińskiej aplikacji do udostępniania wideo Kuaishou Technology.  W Australii i Japonii, akcje spółek, na których zajęte są krótkie pozycje, idą mocno w górę, ponieważ drobni inwestorzy próbują naśladować presję, która spowodowała 16-krotny wzrost akcji GameStop w ciągu nieco ponad dwóch tygodni. Niewielki australijski wydobywca niklu z takim samym tickerem jak GameStop, GME Resources, wzrósł w czwartek w Sydney o 50 proc.
Akcje spółek australijskich, które były przedmiotem krótkiej sprzedaży, w tym takich firm jak Webjet i Tassal Group, wzrosły o ponad 5 proc., nawet gdy indeks Sydney ASX 200 spadł o 2 proc. W Japonii, producent sprzętu telekomunikacyjnego Anritsu Corp, osiągnął najwyższy poziom od dwóch dekad. „Chociaż nie sądzę, by wzrost akcji GameStop był sygnałem euforii na giełdzie, to rzucenie światła na obecne otoczenie handlowe może być katalizatorem krótkoterminowej korekty na giełdzie” – powiedział David Trainer, dyrektor generalny firmy New Constructs zajmującej się badaniami inwestycyjnymi.
 MOŻLIWOŚĆ NOWYCH REGULACJI

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych (SEC) poinformowała, że analizuje sytuację. Komisja oświadczyła w komunikacie z piątku, że ściśle współpracuje z innymi organami regulacyjnymi i giełdą papierów wartościowych, „aby zapewnić, że podmioty objęte regulacją będą przestrzegać swoich zobowiązań w zakresie ochrony inwestorów oraz identyfikowania i ścigania potencjalnych nadużyć”. „Komisja będzie uważnie analizować działania podejmowane przez podmioty objęte regulacją, które mogą być niekorzystne dla inwestorów lub w inny sposób nadmiernie ograniczać ich zdolność do handlu niektórymi papierami wartościowymi” – napisano w komunikacie SEC „Współpracujemy z innymi organami, aby ocenić sytuację i dokonać przeglądu działalności podmiotów regulowanych, pośredników finansowych i innych uczestników rynku” – powiedziała w oświadczeniu p.o. przewodniczącej SEC Allison Herren Lee. Zamieszanie na rynkach zwróciło uwagę Białego Domu i zespołu ekonomicznego prezydenta Joe Bidena. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała podczas swojego pierwszego pełnego dnia pracy w środę, że monitoruje sytuację.Regulator stanu Massachusetts William Galvin wezwał NYSE do zawieszenia handlu w GameStop na 30 dni. Sytuacja jest badana też przez prokuratora generalnego Nowego Jorku.„Perspektywa interwencji w tym miejscu jest wyraźnie wysoka, ale to może tylko rozjuszyć internetową społeczność, ponieważ odzwierciedlałoby to na rynku finansowym nierówności ekonomiczne w USA. Nierentowne firmy-zombie są wspierane kredytami przez Fed, ale jeśli traderzy detaliczni wezmą na cel krótkie pozycje funduszy hedgingowych, to zostaje to zakazane” – powiedział Chris Weston, szef działu badań w Pepperstone.„Armia Reddita powinna wkrótce przygotować się na bardziej restrykcyjne regulacje i kontrole, co powinno zniszczyć powtarzanie modelu biznesowego z akcjami GameStop gdzie indziej” – powiedział Edward Moya, starszy analityk rynkowy w OANDA. Prezes londyńskiej giełdy David Schwimmer powiedział, że organy regulacyjne muszą ocenić, czy przekroczono granicę manipulacji na rynku. „Widzieliśmy zakłócenia ze strony nowych technologii i mediów społecznościowych w wielu innych branżach, więc pod pewnymi względami nie jest zaskakujące, gdy widzimy to na rynkach finansowych. Pozwolę organom regulacyjnym określić, czy istnieje potrzeba uważnego przyjrzenia się temu, czy jest to manipulacja na rynku” – powiedział.„Obecny szał rodzi wiele pytań dotyczących możliwych manipulacji na rynku. Instytucje finansowe obecnie nie mogą koordynować zmian cen akcji w taki sposób, co rodzi pytania o legalność tego, co dzieje się obecnie na tych forach” – powiedział Michael Hewson, główny analityk rynkowy w CMC Markets UK.

Drukuj

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *