facebook

Bycie Człowiekiem, a bycie Ludzkim.

Pewnej późnej nocy młody sprzedawca w sklepie spożywczym zamknął drzwi wejściowe i zaczął sprzątać. Nagle rozległo się pukanie do drzwi. Na zewnątrz stała starsza kobieta i stukała w okno. Sprzedawca krzyknął: „Zamknięte!” Powiedziała: „Potrzebuję tylko główki sałaty”. Sprzedawca niechętnie ją wpuścił. Ona udała się do działu produktów, gdzie spędziła kilka minut, oglądając kilka głów sałaty. Powiedziała: „Właściwie potrzebuję tylko pół główki sałaty”. Sprzedawca powiedział: „Muszę to sprawdzić z moim kierownikiem”. Wszedł do biura i ogłosił: „Nie uwierzysz, ale jakaś idiotyczna,  stara kobieta chce pół główki sałaty”. Gdy skończył mówić, zauważył stojącą za nim kobietę, więc odwrócił się do swojego menedżera i powiedział: „Na szczęście ta piękna kobieta weźmie drugą połowę”.

Ten młody człowiek wiedział, jak ważne są dobre relacje międzyludzkie dla uzyskania pozytywnych rezultatów. Oszczędzając uczucia kobiety, wiedział, że ona wróci jako Klientka.

Możesz zawieść prawie we wszystkim, a i tak dostaniesz kolejną szansę. Ale jeśli namieszasz choć trochę w relacjach międzyludzkich – odczuciach międzyludzkich – zwykle szybko skończysz.
Badanie przeprowadzone przez Carnegie Foundation wykazało kiedyś, że tylko 15 % sukcesu przedsiębiorcy można przypisać wiedzy zawodowej i umiejętnościom technicznym. Okazało się, że 85 %sukcesu zależy od tego, co nazywali „umiejętnością radzenia sobie z ludźmi” i „właściwą postawą”.

W eseju, który współzałożyciel Apple, Steve Jobs, napisał na krótko przed swoją przedwczesną śmiercią, napisał: „Istnieje duża różnica między byciem człowiekiem a byciem ludzkim. Tylko kilka osób naprawdę to rozumie”.

Bycie człowiekiem oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. Dla jednych może to być pokazanie siły, innym bezbronność. To bycie moralnie odpowiedzialnym, miłym, przyjaznym, robienie właściwych rzeczy, przyznawanie się do błędów i uczenie się na nich, a co najważniejsze, współczucie i życzliwość.

Wydaje się, że ostatnie miesiące położyły nowy nacisk na to, jak traktujemy innych. Przez miesiące, kiedy nie mogliśmy się spotkać lub pójść do pracy osobiście, sprawdzaliśmy sąsiadów i przyjaciół. Utrzymywanie kontaktu nabrało nowego charakteru. Brakowało nam ludzkiej interakcji. Czy nie byłoby zdumiewające, gdyby ten duch ludzkości trwał długo w przyszłości?  Ponieważ życie powoli wraca do normy, zastanawiamy się, jak szanować nawzajem swoje pomysły i obawy. Jest to z pewnością prawdą, gdy firmy ponownie otwierają się. Gdzie, możesz zapytać, bycie człowiekiem pasuje do biznesu? Bycie ludzkim i opłacalność nie wykluczają się wzajemnie. Wręcz przeciwnie, firmy, które są postrzegane jako zorientowane na ludzi i dobrzy obywatele korporacyjni, mają znacznie większe szanse na sukces niż te, które stawiają zyski przed ludźmi. Istnieją badania naukowe, które sugerują, że praktykowanie współczucia przynosi fizyczne korzyści.

Ludzie, którzy praktykują współczucie, produkują o 100 % więcej DHEA, czyli hormonu przeciwdziałającego procesowi starzenia, i o 23 % mniej kortyzolu – „hormonu stresu”. Główną korzyścią jest to, że pomaga nam być szczęśliwszymi, a tym samym uszczęśliwiać innych. Osoby współczujące są również bardziej pozytywne. Dlatego powinniśmy praktykować współczucie każdego dnia naszego życia.

Poniższa lista z nieznanego pochodzenia stanowi świetny punkt wyjścia.

Sześć najważniejszych słów: „To, Ty dziś wykonałeś świetną robotę”.

Pięć najważniejszych słów to: „Przyznaję się, popełniłem ten błąd”.

Cztery najważniejsze słowa: „Jaka jest twoja opinia?”

Trzy najważniejsze słowa: „Proszę, pomóż Nam”.

Dwa najważniejsze słowa: „Dziękuję Ci”.

Jedno najważniejsze słowo: „My”.

Najmniej najważniejsze słowo: „ja”.

Zapamiętaj te zwroty i używaj ich.

Drukuj

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *