facebook

Co oznaczają imiona

Warto poznać, co oznaczają te trzy najsłynniejsze na świecie imiona.

1. Słowa Klucze

Jezus

Po hebrajsku Jeszua, jest skrótem od imienia Jehoszua. Jest to jedno z tzw. imion teoforycznych, tzn. zawierających w sobie imię Boga. Na to imię składają się dwa słowa. Pierwsza część imienia „Jeho” – pochodzi od Jahwe, a druga „szua” od słowa zbawiać. Tak więc imię Jezus oznacza dosłownie „Jahwe jest zbawieniem” lub „Jahwe zbawia”.

To zresztą znacznie imienia Jezus jest opisane w Ewangelii. Anioł w rozmowie z Józefem powiedział, że Maryja porodzi Syna „któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów” (Ewangelia wg. św. Mateusza 1, 21).

Maryja

Jest wiele hipotez co do znaczenia imienia Maria. Bardzo przekonująca jest ta, która mówi o egipsko żydowskim pochodzeniu tego imienia. Było nadawane dziewczynkom, które rodziły się rodzicom w podeszłym wieku. To imię ma dwie części: egipskie „Mar”, co oznacza ukochana / kochająca i żydowski skrót od „Ja” od imienia Jahwe, czyli „kochająca Boga” lub „ukochana przez Boga”.

Józef

Józef, czyli hebrajskie Josef, to imię biblijne. W swoim znaczeniu ma słowo Bóg: składa się z Jo (skrót z Jeho, Jahwe „Bóg”) i z czasownika jasaf „przydać”. Znaczy więc „niech Bóg pomnoży – domyślnie – dobra”.

Historia Józefa Egipskiego z Księgi Rodzaju jest także odnoszona do Józefa, męża Maryi. Doktorzy Kościoła i papieże mówili, że prototypem Józefa z Nazaretu jest właśnie Józef Egipski. Józef z Nazaretu jest bowiem strażnikiem najcenniejszych skarbów Boga Ojca: Jezusa i Jego Matki.

Drukuj

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *